Αντώνιος Π. Λέπουρας MD

Ο Ιατρός Παθολόγος Διαβητολόγος Αντώνιος Π. Λέπουρας διετέλεσε Αντιπρόεδρος Ελληνικής Διαβητολογικής Εταιρείας. Είναι Διευθυντής Παθολογικής - Διαβητολογικής Κλινικής, υπεύθυνος διαβητολογικού κέντρου και εξωτερικών ιατρείων σακχαρώδη διαβήτη του ΙΑΣΩ GENERAL.

ΣΠΟΥΔΕΣ – ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ

  • Το 1979 πήρα απολυτήριο απο την ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
  • Το 1986 αποφοίτησα απο την ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ
  • Στις 09/02/1987 έλαβα την Αδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος (υπ' αριθμόν 3574/ 9-2-1987 απόφαση της Νομαρχίας Ανατολικής Αττικής)
  • Από 24/09/1987 εως 15/06/1987 εργάσθηκα ωε εξωτερικός βοηθός κ΄εφημερεύων στην ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ και στην ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ.
  • Από 11/08/1987 εως 11/08/1989 εξέτισα την στρατιωτική μου θητεία ωε έφεδρος αξιωματικός (1 χρόνο ως Ιατρός Μονάδος και 9 μήνες ως Εσωτερικός Βοηθός στην Β' Παθολογική του Ν.Ι.Μ.Τ.Σ.)
  • Από 08/12/1989 εως 03/09/1991 εξέτισα την θητεία υπαίθρου στο Περιφερικό Ιατρείο Βραχατίου και στο Κεντρο Υγίειας Κιάτου Κορινθίας.
  • Από 12/09/1991 εως 10/12/1995 υπηρέτησα ασκούμενος στην Β' Παθαλογική Κλινική του Π.Γ.Ν.Α. < Γ.ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ> (παράλληλη εκπαίδευση είχα με την Ηπατολογία και την Αιματολογία την Υπέρταση και την Λοιμωξιολογία)
  • Στις 04/04/1996 έλαβα την ειδικότητα της Παθολογίας απο την Νομαρχία Ανατολικής Αττικής.
  • Από 03/09/1996 μέχρι τον 9ο/2006 που παραιτήθηκα, εργάσθηκα ως Παθολόγος, με σύμβαση έργου ειδικού τύπου, στα Εξωτερικά Ιατρεία του ΙΚΑ. Απο το 1996 διατηρώ Ιατρείο στην περιοχή του Χολαργού.
  • Από 01/01/1999 εως 01/01/2000 συμμετείχα στο Διαβητολογικό Ιατρείο του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου λαμβάνοντας από το ΕΣΥ επίσημα βεβαίωση εξειδίκευσης στο ΣΔ.
  • Την χρονιά 2002-2003 ανέλαβα την οργάνωση και διεύθυνση του Εξωτερικού Διαβητολογικού Ιατρείου στο ΙΚΑ της Λεωφ.Αλεξάνδρας
  • Από το 2003-2014 είμαι διευθυντής της Β' Παθολογικής Κλινικής και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Διαβητολογικού Τμήματος στο ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΩΝ – ΚΛΙΝΙΚΗ ΨΥΧΙΚΟΥ.
  • Από το 2014 είμαι διευθυντής Παθολογικής-Διαβητολογικής Κλινικής, υπεύθυνος διαβητολογικού κέντρου και εξωτερικών ιατρείων σακχαρώδη διαβήτη του ΙΑΣΩ GENERAL.
  • Από το 2001 ,είμαι μέλος της Ελληνικής Διαβητολογικής εταιρίας (ΕΔΕ) το 2009 έγινα μέλος του ΔΣ της ΕΔΕ και το 2012 εκλέχθηκα αντιπρόεδρος της ΕΔΕ.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ – ΓΝΩΣΕΙΣ

  • Παρακολούθησα εκπαιδευτικά σεμινάρια, ολοκλήρώνοντας την μετεκπαίδευση μου απο την σχολή < LE CERCLE PSYCHOSOMATIQUE> με θέμα την ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ στο Παρίσι απ' όπου έλαβα επίσημο πτυχίο.
  • Από 1989 εως 1991 παρακολούθησα σεμινάρια ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΥ στο Παρίσι, στην σχολή E.S.A.F.(ECOLE SUPERIEURE D' ACCUPANCTURE DE FRANCE), απ' όπου έλαβα και το πτυχίο
  • Κατά το έτος 1992-1993 εδίδαξα το μάθημα της <Αγγλικής Ιατρικής Ορολογίας> στην σχολή Νοσηλευτικλων Ειδικοτήτων του Π.Γ.Ν.Α.( 22 ώρες)
  • Από το 1998 εως το 2003 διετέλεσα ιατρικός επιστημονικός διευθυντής και εδίδαξα αρχές Φυσιολογίας και Παθολογίας στην Ιδιωτική Σχολή Θεραπευτών Υγείας 3/ετούς φοιτήσεως (EUROPEAN SHIATSU SCHOOL) στην Αθήνα.

Επίσης είμαι μέλος:

  • Της Ελληνικής Ιατρικής Εταιρίας απο το 1990
  • Της Ελληνικής Εταιρίας Παθολογίας απο το 1997
  • Της Ελληνικής Εταιρίας Λοιμώξεων από το 1999
  • Της Αμερικάνικης Υπερτασιολογικής Εταιρίας (A.S.H.) από το 1999
  • Της Ελληνικής Εταιρίας Παχυσαρκίας απο το 2000
  • Της Αμερικάνικης Διαβητολογικής Εταιρίας (A.D.A) απο το 2001
  • Της Ευρωπαικής Διαβητολογικής Εταιρίας (E.A.S.D.) από το2001

Βίντεο

Διαβητολογικό Κέντρο - ΙΑΣΩ

entypoIasoBanner